PATEN & KAYKAY DERSLERİ & WORKSHOPS

720 Extreme Sports ekibi extreme spor organizasyonları, skatepark tasarımları ve inşaası dışında outdoor sporlarla ilgili workshoplar düzenleyen ve bu konuda tecrübeli ekibiyle ders veren bir firmadır. Bu konuyla ilgili bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

PATEN (IN-LINE SKATE)
İn-line skate'in (patenin) tarihi 250 yıl öncesine dayanıyor. Hem de taa Belçika'ya. İlginç ama gerçek. Merlin ismindeki genç, bir çift buz patenini alır ve altına teker ilave eder. Güzel fikir ancak Merlin bu ayakkabılara bir fren sistemi geliştiremez. Ve denemeler sırasında ciddi şekilde sakatlanır.

1840'larda rollerskating Almanya'da çok büyük bir çıkış yakalar ve 1900'lü yılların başlarında Amerika'ya gelir. O zamanların in-line skate lerinin 4 ila 6 tekerleği ve önde bir freni vardı.

1980 yıllarında in-line skate şimdiki şeklini almaya başlar. Minnesota'dan iki genç "in-line skate"i yeniden şekillendirip hokeye uygun hale getirir. Arka kısmına bir fren ilave ederler ve buzda yaptıkları işi bu sefer yazın tekerler üzerinde yapmaya başlarlar.

Şimdi ise in-line skate çok yaygın ve half-pipe yarışlarından, parklarda fitness amacıyla kullanıma kadar birçok insanı tutkuyla kendine bağlamış durumda.

KAYKAY (SKATEBOARD)
İlk kaykaylar scootera benziyordu. Birkaç çocuk scooterın tekerlek sayısını 4'e çıkarmış ve sokaklarda gezmeye başlamıştı. Alt kısmı kaykaya benzese de dönüşler için bir gidon gerekliydi. 1950 de bu sorun çözüldü. Tekerleği tahtaya tutturan kısım esneyerek dönüşleri sağlayabilecek hale geldi. Artık manevra çok daha rahat yapılabiliyordu. Tabi zevki de o ölçüde arttı. Yine bu dönemlerde, insanlar bazı gençlerin tekerlekli sörf tahtaları ile sokaklarda gezdiklerini görüyorlardı. Bundan etkilenen Bill Richards, 1958'de sidewalk surfboards adıyla tekerlekli sörf tahtaları satmaya başladı. Bu boardlar, bir süre sonra tepelerden iniş ve slalom yarışlarında kullanılan kaykaylara(longboard) dönüştü. İşte kaykayın gerçek çıkış noktası. 1963'te Lerry Stevenson ilk profesyonel kaykayı piyasaya sürdü. İki sene sonra ilk şampiyona yapıldı. Artık kaykay Amerika'da tahtına oturmuş, 50 milyon adet üretilmişti.

Her yeni tarz, her yeni sporcu ya da tasarımcı kaykayda değişiklikler yapıyordu. 1960'ların sonunda tepelerden aşağı inen 1 metrelik, ince, düz longboardlar, 70'lerin başlarında kısalıp, genişledi. Artık kaykayların burun ve kuyruklarında kicktail denilen yukarı doğru eğimler vardı. İnsanlar, boş havuzlarda ve kaykay parklarında havada uçuyordu. 1978 yılında Allen 'Ollie' Gelfand bulduğu temel ollie hareketiyle ortadaki ismini aldı.

1979, kaykay sokaklara geri döndü. Artık her köşe başında, ollie yapan birileri vardı. Bu yıllarda kaykay pek çok spora esin kaynğı oldu (BMX, snowboard). 1981'de uluslararası kaykay federasyonu kuruldu (NSA). Bu tarihten sonra belli standartların gelişmesi kaykayın spor olarak gelişmesinde büyük rol oynadı. Serserilerin sokaklarda sorun olan eğlencesi spor olarak tanındı. Özel kompleksleri açıldı. Tony Hawk 14 yaşında bir ortaokul öğrencisiyken, ilk evini aldı. Tabi kaykay sayesinde. Günümüzde 50 milyon skater, en büyük extreme spor organizasyonu X-GAMES'i takip ediyor. Ve kaykay gelişiyor. Onunla birlikte yeni bir jenerasyon da...

 

OUTDOOR SPORLAR (KAYKAY-PATEN vb.) NEREDE YAPILIR?
Bu tür sporları, örneğin kaykay ve pateni yapabilmek için ihtiyacınız olan pürüzsüz ve düz bir alan. Bu bakımdan Avrupa ve Amerika'daki yolar ve kaldırımlar kaykay ve paten yapmaya çok müsait. Tabi bir de bunun yanında kapalı alanlar mevcut. Ülkemiz maalesef bu konuda henüz çok geride. Biz 720 Extreme Sports olarak bu ve benzeri extreme spor alanlarının Türkiye’de de inşaa edilmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Ancak yine de paten ve kaykay meraklısı gençler özellikle düz zemini olan parklarda bu sporları yapabilirler.

FAYDALI BİLGİLER:
Outdoor sporları yaparken güvenlik en önemli unsur;

 1. Her ne olursa olsun güvenlik ekipmanlarını takın.(kask, dizlik, dirseklik, bileklik)
 2. Kuru ve temiz yerlerde kayın.
 3. Hava karardıktan sonra kaymayın, zorunluysanız parlak kıyafetler giyin.
 4. Trafiği yoğun olan yerlerden kaçının.
 5. Trafikte kayıyorsanız kulaklık yada benzeri şeyleri takmayın, tehlikeleri duyamayabilirsiniz..
 6. Kontrollü düşmeyi öğrenin.
 7. Hızınızı her zaman kontrol edebileceğiniz seviyeye kadar arttırın.
 8. Trafiğin aksi yönünde kaymayın.
 9. Eğer yeniyseniz, bilen birisi ile kayın. Hem çabuk öğrenirsiniz hem de daha zevkli.
 10. Denge kurmada, kollar büyük önem taşır. Acemi gibi görünmekten korkmayın. Olabildiğince kolları kullanmaya çalışın. Düz kayışlarda kolların hareketi, büyük kolaylık sağlar. Dönüşlerde ise tek kolun kullanımı gerekmektedir.
 11. Aklınızda bulunsun, zor hareketler özenli bir çalışma ve sabır ister. Yapamıyorum diye sakın vazgeçmeyin.
 12. Asla, artık çok iyiyim diyerek dikkati elden bırakmayın. Adı üstünde extreme spor.

Galeri